چرا وبسایت ذهنیت فروش متولد شد؟

در جامعه ما، همواره یک نگاه کلیشه‌ای نسبت به حرفه فروش وجود داشته است؛ نگاهی که بسیاری از افراد و کارشناسان مستعدی را که پانسیل بالایی برای ورود به این حوزه و موفقیت در آن را داشته‌اند، از حرکت باز داشته. این نگاه کلیشه‌ای بر تصوری غلط در مورد ویژگی‌های شخصیتی متخصصان حوزه فروش مبتنی است؛ ویژگی‌هایی مثل پرحرفی، خوش مشربی، بذله گویی و مبالغه بسیار در کلام و رفتارهایی از این دست، همواره به عنوان عوامل تاثیرگذار بر موفقیت فعالان این حوزه شناخته شده‌اند. به عبارت دیگر، نگاه کلیشه‌ای به فروش باعث شده تا به جای در نظر گرفتن آن به عنوان یک «حرفه»، آن را یک ویژگی رفتاری تلقی کنند.

اصغر امیری

تردیدی نیست که تا پیش از تخصصی شدن آموزش فروش و داشتن نگاه علمی و تخصصی به این حوزه، معمولا افرادی که از ویژگی‌های گفته شده بهره‌مند بودند و  صاحب نفوذ در کلام و رفتار بر دیگران بودند به این حرفه می‌پرداختند و همین واقعیت در شکل‌گیری این نگاه کلیشه‌ای به حوزه فروش بی‌تاثیر نبوده است.

درحالیکه آموزش فروش در بسیاری از کشورها، مورد توجه شرکت‌ها‌، دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و تولید کنندگان محتوا قرار گرفته، مبحث فروش در ایران همواره در سایه بازاریابی بوده است و به آموزش سازمانی آن هم توجه چندانی نشده است. مدیران فروش اغلب با گذشت زمان و آزمون و خطاهای بسیار مهارت‌های خود را در حوزه فروش تقویت کرده و یادگیری براساس این آزمون و خطاهای متعدد را به فعالان این حوزه توصیه می‌کنند.

از سوی دیگر، فعالان عرصه فروش همچنان به منابع آموزشی دسترسی متمرکزی نداشته و برای تامین نیازهایشان در این زمینه با چالش‌های متعددی روبرو هستند. به رغم توسعه کسب و کارها و تولد و رشد سازمان‌های بزرگ، هنوز هم آموزش مدیران فروش و فروشندگان، به شکل متمرکز صورت نمی‌گیرد و بسیاری از اصول مهم در این حوزه، نسل به نسل از مدیران به افراد زیر مجموعه آنها و همکارانشان منتقل می‌شود.

فروش یک دانش است. دانشی که در عین استقلال و عمقی که دارد، می‌تواند میان‌رشته‌ای هم تلقی شود. هدف ما در وبسایت ذهنیت فروش هم ترویج همین دانش است. ما اینجا هستیم تا دانش فروش را با همراهی کارشناسان و با تکیه بر منابع معتبر این حوزه به شما آموزش دهیم.

در این درگاه، با پرداختن به موضوعاتی مثل فروش اجتماعی، منابع انسانی و فروش، جذب و تربیت تیم فروش، بازاریابی و فروش و … در مسیر آموزش اصولی این دانش قدم برمی‌داریم. ما می‌خواهیم یک مرجع آموزشی تخصصی باشیم و با تکیه بر دانش روز در حوزه فروش، شما را در این مسیر همراهی کنیم.

ما اینجا هستیم که نشان دهیم که فروش ویژگی رفتاری نیست؛ فروش یک حرفه است که مانند هر حرفه‌ای برای به پیش بردن آن، به دانش و مهارت نیاز داریم.عملیات فروش صرفا شامل تلفنی صحبت کردن با صدای بلند نیست؛ عملیات فروش یک پروسه کامل داده محور است و کار متخصص فروش بررسی این داده‌ها و تحلیل آن با کمک سایر تیم‌های سازمانی است. همچنین کار مدیر فروش هم چیزی فراتر از این نگاه کلیشه‌ای است. مدیر فروش ،مدیر عملیات یک پروسه کاملا داده محور است؛ عملیاتی که با رهبری او و با همراهی یک تیم از متخصصان فروش صورت می‌گیرد.

داستان من

بیشتر از ۲۰ سال از زمانیکه با وجود ابهام‌ها و سردرگمی‌هایم، اولین قدم را در عرصه فروش برداشتم گذشته. آن روزها دانشجوی سال آخر مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی شریف بودم و با همراهی یکی از دوستانم، کسب و کار کوچکی را به‌راه انداخته بودیم و خودمان هم نمی‌دانستیم که تلاش‌هایمان در زمینه عمده‌فروشی، قرار است مسیر زندگی کاری‌مان در سالهای آینده را مشخص کند.

همه چیز آرام آرام شکل گرفت. بعد از تمام شدن دوره کارشناسی‌ام و با تکیه بر تجربه محدودی که در حوزه فروش به دست آورده بودم، احساس کردم مسیر پیش رو کمی واضح‌تر شده. این بار آگاهانه‌تر انتخاب کردم. تحصیلاتم را در رشته مدیریت کارآفرینی کسب و کار در دانشگاه تهران ادامه دادم و با آگاهی بیشتری در راهی که امروز همچنان رهجوی آن هستم قدم گذاشتم.

حالا سالها از آن روزها گذشتهحالا بعد از گذشت بیشتر از ۱۵سال از فعالیتم در حوزه مدیریت فروش، به ایجاد بستری فکر می‌کنم، که آموزش اصولی من و همراهانم در خلاء آموزشی آن سالها به سختی فرا گرفتیم را آسانتر کند.

من، اصغر امیری، در این مسیر همراه شما هستم.