چطور می‌توانید سرعت پیشرفت شغلی تان را بیشتر کنید؟

پیشرفت شغلی

خوب کار می‌کنید، عاشق شغلتان هستید و برایش آموزش دیده‌اید؟ عالیست! اما برای رسیدن به صندلی کاری آرزوهایتان و پیشرفت شغلی بیشتر، به چیز دیگری نیاز دارید. به کسی نیاز دارید که پله پیشرفت شما شود و مسیر را برای دیده شدن و رشد هموار کند. تا به حال درباره نقش داشتن پشتیبان در محل کار فکر کرده‌اید؟ حلقه حمایتی شما در محل کارتان تا چه اندازه گسترده و دلگرم کننده است؟ شاید نکاتی که در ادامه آورده‌ایم به شما برای گسترش بیشتر این حلقه نجات دهنده کمک کند.

چطور می‌توانید یک پشتیبان پیدا کنید؟

داشتن یک پشتیبان در محیط کار، به دیدن شما کمک می‌کند. حمایت کسی که نظرش بر تصمیمات سازمانی تاثیرگذار است و می‌تواند کیفیت حضورتان در موقعیت شغلی‌تان را برجسته جلوه دهد، همان چیزی است که برای پریدن به مراحل بالاتر به آن نیاز دارید. شما در خلاء فعالیت نمی‌کنید و در محیط کار هم نمی‌توانید تنها به یاری میز کارتان پله‌های پیشرفت را طی کنید. باید توانمندی‌هایتان را به آدم‌های اطرافتان نشان دهید، با ساختن روابط مستحکم کاری افرادی را برای پشتیبانی کردن از خود در روزهای سخت پیدا کنید و با به‌جا مطرح کردن توانایی‌ها و نقاط قوت کارتان، به دیگران برای درست شناختن قابلیت‌هایتان فرصت دهید.

پیشرفت شغلی

چطور می‌توانید اعتبار بیشتری کسب کنید؟

شما برای رشد شغلی، به دو نوع اعتبار نیاز دارید. اعتبار اول، اعتبار عملکردی است که بر اساس نحوه به انجام رساندن مسئولیت‌ها و عملکرد شما در موقعیت شغلی‌تان تعیین می‌شود. اینکه سرعت کارتان چقدر است، چقدر دقت دارید، برای یاد گرفتن چیزهای تازه چه اندازه اشتیاق نشان می‌دهید و چند سر و گردن از همکاران دیگرتان بالا رفته‌اید، به دیده شدن شما کمک می‌کند، در سازمان برایتان شهرت دست و پا می‌کند و احتمال رشدتان در این محیط را بالا می‌برد. اگر تازه به جمع مدیرها وارد شده‌اید یا پیشرفتی را تجربه کرده‌اید، داشتن پشتیبان بیشتر از هر زمانی به شما کمک می‌کند.

اما هرچقدر که بدانید و هر اندازه که کار کنید، نمی‌توانید ماجرا را تمام شده بدانید و بدون هیچ تردیدی، بگویید که آدم‌های تاثیر گذار محیط شغلی‌تان، از شما برای رشد کردن حمایت می‌کنند. پنجاه درصد ماجرای پیشرفت‌تان، به برخورداری از اعتبار روابط وابسته است. اعتباری که از طریق سرمایه‌گذاری شما روی افراد پیرامونتان ایجاد می‌شود.

شما برای سرعت دادن به روند پیشرفتتان به حمایت یک مهره تاثیرگذار نیاز دارید و نمی‌توانید از کسی که با او تعاملی نداشته‌اید انتظار داشته باشید که از اعتبارش برای شما و پیشرفتتان خرج کند. اگر اطرافیانتان را خوب بشناسید و به آنها فرصت دهید که شما را بشناسند، احتمال اینکه آنها را آرام آرام به پشتیبان خود تبدیل کنید بالا می‌رود.

چه کسی می‌تواند برای پیشرفت شغلی پشتیبان‌تان باشد؟

نمی‌توانید از هر کسی انتظار تبدیل شدن به یک پشتیبان و پله صعود داشته باشید. پشتیبان پیشرفت شما، باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. او باید:

  • در میز تصمیم‌گیری کرسی داشته باشد و حرفش خریدار داشته باشد؛
  • در معرض کار شما باشد و ارزش آنچه که انجام می‌دهید را بشناسد؛
  • شما را بشناسد، با شما تعامل کاری داشته باشد؛
  • درخواست شما برای رشد را شنیده باشد و از آمادگی شما برای پذیرش مسئولیت‌های تازه باخبر باشد؛

مهم‌تر از همه اینکه:

  • پشتیبان‌تان باید از شما خوشش بیاید، در زمان گفت و گو با شما دنبال راه فرار نگردد و حضورتان در سازمان، روی روان او سنگینی نکند.

حرفه‌ای عمل کنید

برای داشتن یک پشتیبان و حامی نیازی به ایجاد روابط شخصی با اعضای نیم ندارید و خوب می‌دانید که برای کاهش اضطراب شغلی به وجود چنین فرد یا افرادی نیاز دارید. حرفه‌ای عمل کنید و روابط کاری را به روابط صمیمانه تبدیل نکنید. شما قرار است در چهارچوب فعالیت‌های کاری و با داشتن رفتار حرفه‌ای از نردبان پیشرفت بالا بروید و به رویای پیشرفت شغلی برسید؛ پس موضوع را شخصی نکنید. داشتن همدلی و همراهی در محیط کار و رفتار حرفه‌ای، اصلی‌ترین کلید رسیدن شما به هدفتان است.

برچسب ها :