افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش چیست و چه خدمتی به کسب و کار شما می‌کند؟

افیلیت مارکتینگ

وقتی آمازون در سال ۱۹۹۶، اولین سیستم افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) را راه‌اندازی می‌کرد، کمتر کسب و کاری به موفقیت این شیوه فروش امیدوار بود. اغلب سرمایه‌گذاران و صاحبان کسب و کار تصور می‌کردند پورسانت زیادی که آمازون به وندورها می‌دهد، حاشیه سود این شرکت را به شکل مخربی تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما واقعیت این بود که آمازون با راه‌اندازی سیستم همکاری در فروش نه تنها در سراشیبی سقوط قرار نگرفت، بلکه زمینه را برای توسعه خود نیز فراهم کرد.

افیلیت مارکتینگ چیست ؟

حتما شما هم بارها و بارها شنیده‌اید که صاحب یک فروشگاه یا شرکت، حاضر است در قبال معرفی مشتری تازه، درصدی از سود خود را با معرف‌ها شریک شود. این همان روشی است که در دنیای بازاریابی و فروش دیجیتال، به افیلیت مارکتینگ معروف شده است. حالا پابلیشرها، همان معرف‌ها هستند که درازای برقرار کردن پیوند یک کسب و کار با لیدها و مشتریان تازه، بخشی از سود فروش را دریافت می‌کنند.

افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش، همان روشی است که در فروش سنتی به عنوان فروش پورسانتی معرفی می‌شود. این روش، فروشنده و معرف را به یک معامله برد – برد وارد می‌کند که در آن هم یک کسب و کار زمینه را برای فروش بیشتر فراهم می‌کند و هم یک پابلیشر یا رابط فروش، از معامله فروشنده و خریدار سود می‌برد.

افیلیت مارکتینگ

چه کسانی در این فرایند درگیر می‌شوند؟

در فروش ما با خریدار و فروشنده روبرو هستیم اما وقتی پای افیلیت مارکتینگ به میان می‌آید، یک عنصر سوم هم به این فرایند اضافه می‌شود. درواقع در فروش به روش همکاری در فروش، ما با سه نقش مواجه می‌شویم:

Customer یا Consumer

مشتری یا مصرف کننده، همان کسی است که قرار است برای خرید محصول پولی را بپردازد یا در نهایت از آن استفاده کند.

Merchant  یا  Vendor

عرضه کننده، کسی است که محصول را در اختیار دارد و در جست و جوی مشتری برای فروش محصول به اوست.

Publisher یا Advertiser یا Affiliate

همکار فروش یا تبلیغ‌کننده، کسی است که محصول را به مشتری معرفی کرده و میان او و فروشنده نهایی ارتباط و اتصال برقرار می‌کند.

چرا به همکار فروش، ناشر می‌گوییم؟

واسطه یا همکار فروش در افیلیت مارکتینگ با نام‌های متفاوتی مورد خطاب قرار می‌گیرد. گروهی به آن تبلیغ کننده می‌گویند و گروهی آن را ناشر معرفی می‌کنند. دلیل این نام‌گذاری واضح است. شاید در فروش سنتی، همکار فروش یا رابط فروش با تعامل رو در رو یک خریدار یا مصرف‌کننده را برای خرید محصول مجاب می‌کرد، اما در افیلیت مارکتینگ واسطه فروش با دو ابزار تبلیغ مستقیم و انتشار محتوا و ترغیب غیرمستقیم می‌تواند این ارتباط را ایجاد کند.

وبلاگ نویسی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها و … روش‌های موثری برای ترغیب مصرف‌کننده یا خریدار به وارد شدن در چرخه خرید هستند. برای مثال وقتی شما با مخاطبان حوزه آشپزی مواجه هستید، ترغیب آنها به کلیک کردن روی لینک خرید محصولات مرتبط با دستور پخت منتشر شده، کار سختی نیست و وقتی راهنمای شست و شوی کولر آبی را منتشر می‌کنید، بعید نیست که بتوانید مشتری را به خرید ابزارهای لازم برای انجام این کار ترغیب کنید. می‌بینید؟ همیشه قرار نیست با یک بنر یا تبلیغ مستقیم مشتری را به خرید راضی کنید و گاهی با انتشار محتوای مناسب، می‌توانید انگیزه او برای خرید را بالا ببرید.

چطور میزان درآمد را در این روش محاسبه می‌کنیم؟

سیستم‌های مدیریت آنلاین همکاران فروش (Affiliate Management System)، ابزارهای مناسبی برای ارزیابی فعالیت همکاران فروش هستند و با استخراج آمار از این سیستم‌ها، می‌توان میزان سود واسطه‌ها را با توجه به توافقات اولیه محاسبه کرد.

در برنامه‌های افیلیت مارکتینگ روش‌های متفاوتی برای محاسبه سود همکاران فروش و محاسبه اثربخشی همکاری به‌کار گرفته می‌شود. پرداخت به ازای هر فروش، پرداخت به ازای جذب مشتری، پرداخت به‌ازای نمایش آگهی، پرداخت به ازای کلیک و … تنها برخی از روش‌هایی هستند که در ابتدای برقراری تعامل همکاری در فروش مورد توافق قرار می‌گیرند.

گذشته از این، نباید این نکته را نادیده گرفت که محاسبه موفقیت این همکاری تنها با فروش در لحظه اتفاق نمی‌افتد و ثبت اطلاعات توسط کوکی‌های سایت فروشنده یا همان مرچنت و سایت ناشر، امکان ردیابی رفتار خریدار و تمایل او به خرید محصولات دیگر با ورود به سایت را فراهم می‌کند.

 

منبع: bigcommerce

برچسب ها :